играта Го
* * *
 
Добре дошли, Гост
Username: Password: Запомни ме
  • Страница:
  • 1

ТЕМА: Добрите грешки

Добрите грешки преди 14 години 9 месеца #1303

  • Lazarov
  • Lazarov's Avatar
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Glass-bead Master
  • President of Weiqiland
  • Мнения: 610
  • Карма: 17
Горо Шимура и Ютака Танияма са японски математици от следвоенния период, участвали в процеса на доказване на Последната теорема на Ферма.

Докато Шимура бил акуратен, Танияма бил небрежен и почти мързелив. Удивително е, че Шимура обожавал тази негова черта: "Той бе надарен с особена способност да прави много грешки, повечето от които в правилната посока. Аз го мразех за това и напразно се опитвах да му подражавам, но установих, че е доста трудно да се правят добри грешки."
Orbis terrarum est speculum Ludi. Земният свят е огледало на Играта.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг:Добрите грешки преди 14 години 8 месеца #1512

  • Lazarov
  • Lazarov's Avatar
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Glass-bead Master
  • President of Weiqiland
  • Мнения: 610
  • Карма: 17
В деня преди дуела, на който бива убит, Еварист Галоа, пише на своя приятел Огюст Шевалие, за своите открития в областта на математиката (теория на групите).

... В живота си нерядко изказвах мнения, в които не бях напълно сигурен. Но за всичко, което тук е написано, аз съм мислил повече от година, и сякаш сега не правя грешки, така или иначе могат да ме заподозрят, че показвам теории, за които пълните доказателства на теоремите, не ми е известно...
Orbis terrarum est speculum Ludi. Земният свят е огледало на Играта.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг:Добрите грешки преди 14 години 7 месеца #1636

  • Plamen
  • Plamen's Avatar
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Senior Boarder
  • Мнения: 48
  • Thank you received: 2
  • Карма: 3
Един извъземен на проучвателна мисия на Земята разказва на другите извънземни за своите впечатления:
- Как оценяваш твоята мисия на планета Земя.
- Забавна е. Но полза от нея едва ли ще има.
- Защо?
- Защото тукашната теория на грешките е още в зачатък. Някои земляни мислят, че теория на грешките е клон от математиката. Други знаят, че тя е само набор от математически методи за откриване на грешки. И че след като моделът се прави от числа, той не може да бъде точен. Вярно, стигнали са до елементарната истина (тук я наричат "закона финейгъл") - че най-очевидно правилното решение винаги е погрешно. Но това го знаят толкова малко земляни, че то е пренебрежима величина в хода на събитията.

Иванов Д., Писмо от "България" 1. Теория на грешките, в-к СЕГА, 01.2.2006 г., с. 5

Наистина е забавно! :)
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг:Добрите грешки преди 14 години 4 месеца #1960

  • Lazarov
  • Lazarov's Avatar
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Glass-bead Master
  • President of Weiqiland
  • Мнения: 610
  • Карма: 17
"Историята на грешките на човешкия дух може да бъде също така важна, както и неговото движение напред към истината."

Пол Танери, историк на математиката
Orbis terrarum est speculum Ludi. Земният свят е огледало на Играта.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Re:Добрите грешки преди 14 години 4 месеца #1961

  • Bayraktarov
  • Bayraktarov's Avatar
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Administrator
  • Магистър Го
  • Мнения: 671
  • Thank you received: 2
  • Карма: 23
В сайта Фундаментална Физика се казва следното:

В случая следваме древния трак Платон (не е грешка!), който, освен, че е бил изявен окултист, пръв е казал, че трябва да се стремим към основното, към същественото, към най-най-важното.

Ако е грешка, че Платон е трак (т.е. тракиец), това трябва да е "добра грешка", но се указва изрично в скоби, че това твърдение "не е грешка!", с което се излиза елегантно от областта на "добрите грешки". :P
Primum edere, deinde filosophari.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
  • Страница:
  • 1
Time to create page: 0.652 seconds
 
* * *